Ładowanie strony …

Jak dbać o kręgosłup i zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym?

wrz 10, 2020 | Blog | 0 komentarzy

Codzienny pęd życia sprawia, że wiele osób nie dba o prawidłową postawę ciała podczas wykonywania niektórych czynności. To powoduje, że z czasem pojawiają się pierwsze oznaki schorzeń kręgosłupa. Jednak dopóki nie są dokuczliwe w stopniu uniemożliwiającym funkcjonowanie, dopóty są ignorowane lub ,,leczone” za pomocą środków przeciwbólowych. Takie postępowanie prowadzi do powstania patologicznych zmian w krążkach miedzykręgowych oraz mięśniach przykręgosłupowych, które często są nieodwracalne. Jak więc dbać o kręgosłup, aby zachować sprawność ruchową do późnej starości?

Ruch to podstawa

Każdy organizm potrzebuje odpowiedniej porcji aktywności fizycznej, która wzmacnia układ mięśniowy. Dlatego odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane we własnym zakresie pozwalają wzmocnić mięśnie naszego organizmu, które wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Doskonałym sposobem może być joga, aerobik lub nordic walking. Kluczową rolę odgrywa także systematyczne prostowanie kręgosłupa. Osoby przebywające w jednej pozycji przez dłuższy czas, powinny co godzinę lub częściej wstać, wyprostować tułów i kilka razy unieść wyprostowane ręce w górę, napinając przy tym mięśnie pleców. To pozwala zniwelować napięcie w mięśniach przykręgosłupowych.

Odpowiednia postawa przy podnoszeniu ciężarów

Dużo można przeczytać o zachowywaniu prawidłowej pozycji ciała podczas podnoszenia ciężarów, jednak nie wiele osób przywiązuje do tego uwagę. To powoduje, że dźwiganie ciężaru odbywa się głównie przy użyciu mięśni przykręgosłupowych. Żeby uniknąć przykrych skutków takiego postępowania, należy podnosić ciężar na ugiętych nogach – bez względu na jego masę. Podczas pochylania trzeba zachować proste plecy – chyba, że są to ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Każdego ranka po przebudzeniu warto porządnie się przeciągnąć, bo to wpływa korzystnie na kręgi oraz ukrwienie mięśni. Taka poranna ,,gimnastyka” na łóżku przygotowuje kręgosłup do kolejnych czynności w ciągu dnia.

Klasyczny masaż leczniczy

Klasycznym masaż leczniczy zalecany jest osobom, które dużo czasu spędzają w jednej pozycji, np. praca przy biurku, przy taśmie produkcyjnej, oglądają TV w niezdrowej pozycji, garbią się, itd. Takie sytuacje powodują powstawanie napięcia w mięśniach, a niewłaściwa postawa prowadzi do zwyrodnienia kręgosłupa. To w początkowej fazie objawia się lekkim bólem, zwłaszcza podczas pochylania lub podnoszenia ciężarów. Dlatego warto systematycznie korzystać z masażu rozluźniającego, który usuwa napięcie w mięśniach przykręgosłupowych oraz zmniejsza ryzyko degradacji krążków międzykręgowych.

Równie ważne jak rozluźnienie mięśni jest ich wzmacnianie. Dlatego osoby, które przeciążają kręgosłup, powinny systematycznie uczęszczać na zabiegi fizjoterapii, których celem jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Mocne i elastyczne mięśnie utrzymują kręgi i krążki międzykręgowe w dobrej kondycji, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa. Natomiast rehabilitacyjne zabiegi lecznicze warto rozpocząć jak najwcześniej po wystąpieniu pierwszych oznak schorzeń kręgosłupa, ponieważ dzięki temu można je zniwelować i zachować sprawność ruchową jak najdłużej.

Zdrowy kręgosłup jest niezbędny do zachowania sprawności ruchowej. Dlatego warto dbać o niego na co dzień, aby zapobiegać stanom zwyrodnieniowym i cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. Podsumowując: najlepiej jest działać w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, także zachęcam do regularnej profilaktyki prozdrowotnej.

Paweł Karpiński - ZnanyLekarz.pl

Podziel się swoją opinią:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *