Ładowanie strony …

3 sprawdzone sposoby na dokuczliwy ból szyjnego odcinka kręgosłupa

wrz 10, 2020 | Blog | 0 komentarzy

Ból górnych partii kręgosłupa to uciążliwa przypadłość, która może być chwilowa lub trwać przewlekle. W obu tych przypadkach należy podjąć odpowiednie kroki, ponieważ może to świadczyć o rozwijającym się schorzeniu kręgosłupa. Wiele osób odczuwa ból wskutek przeciążenia szyi podczas zwykłych czynności dnia codziennego. Przykładem może tu być chociażby nadmierne pochylanie głowy w pracy lub częste korzystanie ze smartfona. Nawet niewielkie, ale codzienne mikro przeciążenia mogą w znaczy sposób nasilać dolegliwości bólowe. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, żeby ta okolica nam nie dokuczała?

Przyczyny bólu odcinka szyjnego.

Nawet niewielki i często występujący ból karku to sygnał, że w tej partii ciała dzieje się coś złego. Podczas długotrwałego pochylania głowy do przodu w mięśniach powstaje nadmierne napięcie. Taki przewlekły stan z czasem prowadzi do zmian w strukturze tkanki mięśniowej w tym obszarze, wskutek czego cała okolica może źle funkcjonować. Kolejną przyczyną bólu może być długotrwały stres, który kumulując się w mięśniach wzmaga ich napięcie. Bez względu na przyczynę, warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które pomogą zniwelować ten rodzaj bólu oraz zapobiegną jego powstawaniu.

Właściwa pozycja to podstawa

Przede wszystkim należy wyrobić sobie nawyk utrzymywania prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia oraz chodzenia. Wiele osób spędza mnóstwo czasu przed telewizorem, który ustawiony jest zbyt nisko w stosunku do wysokości linii wzroku. To powoduje, że podczas oglądania głowa jest pochylona do przodu, co wywołuje przeciążenia mięśni karku. Kolejną przyczyną jest praca przed komputerem. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie monitora na wysokości linii wzroku, aby zapobiec garbieniu się. W przypadku laptopa warto zastosować specjalną podkładkę.

Natomiast w trakcie siedzenia trzeba zwracać uwagę na to, aby plecy były wyprostowane. Równie ważna jest pozycja utrzymywana podczas chodzenia. Należy uważać, aby nie garbić się oraz nie wychylać głowy nadmiernie do przodu. Dlatego warto wytrenować utrzymywanie odpowiedniej pozycji kręgosłupa w trakcie codziennych czynności. Pozwali to zachować swobodę ruchów i jednocześnie nie spowoduje przeciążenia mięśni.

Systematyczne rozciąganie

Naturalną pozycją człowieka jest pozycja stojąca. Dlatego warto systematycznie stosować rozciąganie mięśni, zwłaszcza podczas długotrwałego przebywania w statycznych pozycjach. Rozciąganie niweluje napięcie, a także uelastycznia mięśnie, dzięki czemu stają się odporniejsze na urazy i przeciążenia. Osoby, które długotrwale przebywają w jednej pozycji, powinny wykonywać krótkie, szybkie ćwiczenia rozciąganie co 60 minut.

Odpowiednia dawka relaksu

Nowe rozwiązania, które oferuje świat przyspieszają tempo życia. To z kolei wywołuj stres, zarówno na świadomym, jak i podświadomym poziomie umysłu. Taka sytuacja prowadzi do przewlekłego napięcia mięśni karku, co objawia się bólem. Nie jest możliwe, aby w pełni uniknąć stresu, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią porcję relaksu. Dlatego dobrym rozwiązaniem, np. masaż z użyciem klasycznej rolki lub masażera, który można wykonywać samodzielnie. Natomiast najskuteczniejszy jest masaż rozluźniający wykonany przez fizjoterapeutę, który dopasowuje jego intensywność odpowiednio do napięcia mięśni. Taki masaż rozluźnia tkankę mięśniową oraz odpręża umysł. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się korzystać z tej metody.

Jeżeli ból karku występuje ciągle lub często powraca, warto udać się do fizjoterapeuty, który skontroluje, czy nie jest to objaw początkowych schorzeń kręgosłupa w tym odcinku. W takim przypadku często skuteczne okazują się zabiegi fizjoterapeutyczne, które hamują rozwój zmian. 

Paweł Karpiński - ZnanyLekarz.pl

Podziel się swoją opinią:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *